Budynek postawiony bez wymaganego pozwolenia na budowę lub zgłoszenia – jak go zalegalizować?

Budynek gospodarczy to obiekt przydatny na każdej działce. Umożliwia przechowywanie sprzętów ogrodniczych, zapasu drewna, a nierzadko także zaparkowanie pojazdu pod dachem – korzystnie wpływając na ogólną funkcjonalność przydomowego terenu. Nie każdy inwestor zdaje sobie jednak sprawę, że wzniesienie takiego budynku może wymagać uzyskania pozwolenia lub zgłoszenia robót. W konsekwencji pewna część osób realizuje inwestycję bez dokonania obowiązkowych formalności – co skutkuje koniecznością jej zalegalizowania. Jak przeprowadzić legalizację samowoli, jakie dokumenty będą nam potrzebne i ile za nią zapłacimy?

    1. Jak przebiega legalizacja budynku postawionego bez dopełnienia niezbędnych formalności?

Posiadamy działkę, na której wznieśliśmy budynek? Jeżeli nie dopełniliśmy wcześniej niezbędnych formalności, związanych z budową tego obiektu – najwyższy ku temu czas. Po ostatniej nowelizacji przepisów, każdy inwestor może aktywnie uczestniczyć w procedurze legalizacyjnej, co w dużej mierze pozwala mu wpłynąć na ostateczny efekt postępowania.

Procedurę legalizacji możemy rozpocząć sami, składając odpowiednie podanie we właściwym organie nadzoru budowlanego. Urząd może też prowadzić postępowanie w związku z własnymi ustaleniami lub na wniosek osób postronnych. Na początku takiego procesu otrzymamy od organu nadzoru budowlanego postanowienie o wstrzymaniu budowy oraz informację o możliwości złożenia wniosku o legalizację samowoli. Nie ma tutaj znaczenia, czy prace przy wznoszeniu obiektu gospodarczego jeszcze trwają, czy też zostały zakończone. W ciągu 30 dni od otrzymania pisma powinniśmy odnieść się do niego, wnioskując o legalizację – pozwoli to rozpocząć procedurę legalizacyjną. Jeśli nie odpowiemy na taki dokument urzędowy, nadzór budowlany nakaże nam rozbiórkę budynku. Aby zalegalizować samowolę, będziemy musieli natomiast przedłożyć stosowne dokumenty oraz dokonać wymaganej opłaty.

    1. Jakie dokumenty są niezbędne do legalizacji samowoli budowlanej?

Aby zalegalizować samowolę związaną ze wzniesieniem budynku bez wymaganych prawem pozwoleń, będziemy musieli złożyć następujące dokumenty:

  • wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego (jeżeli budowa została zakończona) lub wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego i wznowienie robót budowlanych – jeżeli budowa nie została zakończona,

  • 3 egzemplarzami projektu zagospodarowania działki oraz projektu architektoniczno – budowlanego (jeżeli legalizacja samowoli budowlanej dotyczy budynku, który wymagał jedynie zgłoszenia budowy bez projektu, to składamy tylko projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz odpowiednie rysunki lub szkice, nie składamy też wniosku o zatwierdzenie projektu budowlanego)

  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,

  • zaświadczenie wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności budowy z ustaleniami: obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i innymi aktami prawa miejscowego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Po złożeniu wymaganej dokumentacji, organ nadzoru budowlanego skontroluje jej kompletność i zgodność z przepisami. W sytuacji, gdy stwierdzi on nieprawidłowości, zostaniemy zobowiązani do ich usunięcia. Jeżeli tego nie dokonamy, wydany zostanie nakaz rozbiórki.

    1. Ile kosztuje legalizacja budynku gospodarczego?

Nasze dokumenty pozytywnie przeszły kontrolę w nadzorze budowlanym? Pozostało nam uiścić opłatę legalizacyjną, której wysokość zależy od rodzaju samowoli. Budowa bez zgłoszenia będzie wiązać się z koniecznością zapłacenia kwoty od 2500 do 5000 zł. W przypadku braku pozwolenia, stawkę opłaty oblicza się według specjalnego wzoru. Projekty domów zrealizowane bez dokonania obligatoryjnych formalności wymagają uiszczenia opłaty legalizacyjnej w wysokości 50000 zł, a większe budynki usługowe lub firmowe – nawet kilkuset tysięcy złotych.

Chcemy wznieść budynek gospodarczy w sposób zgodny z prawem, który nie zostanie uznany za samowolę? Ze strony https://projekty.muratordom.pl wybierzmy stosowny projekt oraz zgłośmy zamiar prowadzenia prac lub zawnioskujmy o pozwolenie na budowę. Dzięki temu będziemy mogli zrealizować planowaną inwestycję bez obaw o konieczność jej rozbiórki lub uiszczania wysokich opłat legalizacyjnych.

Dodaj komentarz