Dlaczego beton pęka

Wydaje się nie w porządku, że coś tak twardego jak beton może pęknąć. Niestety, beton pęka i może pękać bardzo szybko w określonych warunkach i okolicznościach. Jest to problem, który tysiące właścicieli domów i nieruchomości w całym kraju odkrywa każdego dnia.

Jest to sytuacja zbyt powszechna; właściciel kładzie nowy beton tylko po to, aby zaobserwować natychmiastowe pękanie w ciągu kilku tygodni od instalacji. Jest to bardzo frustrująca i czasochłonna przeszkoda. Myśl o zmarnowanych pieniądzach i naprawie betonu może być przytłaczająca nawet dla najbardziej zorientowanego i doświadczonego wykonawcy czy właściciela nieruchomości.

Pomosty basenowe, werandy, chodniki, parkingi, podjazdy i inne elementy mogą pękać, jeśli beton nie jest odpowiednio zainstalowany i pielęgnowany. Aby poznać prawdę o pękniętym betonie i temu, jak zapobiec jego pękaniu warto czytać dalej.

Kostka betonowa

Gdy wykonawca lub klient zauważy pęknięcia i szczeliny w swoim świeżo utwardzonym betonowym fundamencie, pojawia się wiele pytań. Czy betoniarz dodał do mieszanki za dużo wody; lub jeśli zawartość piasku była zbyt wysoka? Czy zainstalowano włókno lub siatkę drucianą? Czy nacięcia piłą zostały umieszczone prawidłowo? Chociaż łatwo jest obwiniać wykonawcę, który zainstalował beton, nie zawsze są one źródłem problemu. Istnieją naturalne okoliczności poza naszą kontrolą, które mogą powodować pękanie nawierzchni. Co zaskakujące, głównymi winowajcami samodestrukcji chodników są zimna i upały.

W północnej części kraju cykle zamarzania i odwilży są najczęstszą przyczyną pękania nawierzchni betonowych. Ten cykl zaczyna się, gdy woda w ziemi zamarza z niskich temperatur; a gdy woda zamarza, zamienia się w lód i rozszerza się. Ten wzrost masy może spowodować uniesienie się lub przesunięcie gruntu, powodując, że wszystko powyżej niego zrobi to samo.

Jeśli nawierzchnia betonowa znajduje się nad zamarzniętą i podniesioną ziemią, prawdopodobnie w grę wchodzi również beton. Kiedy zmieniają się pory roku i topnieje lód, chodniki są przesuwane i przesuwane ponownie, ponieważ istnieje pustka, w której kiedyś istniał lód.

Powoduje to więcej pęknięć i uszkodzeń. Właściciel nieruchomości niewiele może zrobić, aby zapobiec takim naturalnym zdarzeniom; jednak, aby zapobiec problemowi cyklu zamrażania i rozmrażania, poczekaj do wiosny i lata z instalacją nowego betonu. W ten sposób ma czas na wzmocnienie i utwardzenie, zanim zła pogoda może spowodować jej pogorszenie.

W przeciwieństwie do ujemnych temperatur, beton może pękać również w ekstremalnych temperaturach. W południowych i przybrzeżnych regionach Stanów Zjednoczonych chodniki często pękają pod wpływem długotrwałego nasłonecznienia i upałów.

Tak jak lód rozszerza się w ziemi, tak ciepło powoduje rozszerzanie się betonu i poruszanie się, jakby prażyło się na słońcu. Po zejściu słońca lub temperatury beton wraca do swojego normalnego stanu. To konsekwentne rozszerzanie się i zmniejszanie rozmiaru może sprawić, że nawierzchnia będzie bardziej podatna i podatna na pęknięcia, wykruszenia i głębokie szczeliny.

Fakt, że beton się porusza i przesuwa, jest czynnikiem szkodliwym; nie wielkość lub waga uszkodzenia. Aby zapobiec uszkodzeniu świeżo ułożonego betonu przez zjawiska naturalne i warunki pogodowe, należy przedyskutować z licencjonowanym specjalistą ds. betonu najlepszy czas na ułożenie nowej nawierzchni. Zawsze korzystaj z usług renomowanej i licencjonowanej firmy brukarskiej, która może odpowiedzieć na Twoje pytania dotyczące montażu betonu lub naprawy i zabezpieczenia betonu. Są to eksperci branżowi, którzy mogą ułatwić prawidłowe umieszczenie betonu, którym można zaufać.

Sprawdź więcej na https://www.mgprojekt.com.pl/blog/zakup-betonu-online

Dodaj komentarz